نمایش نوار ابزار

هفته دولت، بهانه‌ای برای تبیین استراتژی‌های توسعه اقتصادی

شنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۷

هفته دولت که نمادی از تکریم و تجلیل از شهدای دولت و در رأس آن شهیدان رجایی و باهنر است فرصت مغتنمی است تا همه دولتمردان به ملت ایران گزارشی از عملکردها، دستاوردها و حتی کاستی‌های خود را ارائه کنند. این روزها کشور در شرایطی است که هر چالش و دست‌اندازی با پمپاژ ناامیدی بدخواهان تبدیل به یک بحران می‌شود. این در حالی است که نزدیک شدن هر چه بیشتر دولت به مردم در شرایط فعلی، هرگونه سم‌پاشی در افکار عمومی را بی‌اثر خواهد کرد. دولتمردان می‌توانند بدون هیچ تعارفی از تمام تلاش‌های خود در عرصه‌های مختلف با مردم سخن بگویند. در همین راستا رهبر معظم انقلاب درباره هفته دولت می‏ فرماید: «هفته دولت، فرصت مغتنمی است تا مردم با نتایج تلاش‏ های بخشی از مجموعه نظام اسلامی بیشتر آشنا شوند و دروغ بودن محور اصلی تبلیغات دشمنان اسلام مبنی بر ناکارآیی و ناتوانی نظام اسلامی، آشکارتر گردد.» این فرمایش رهبر معظم انقلاب نشان می‌دهد تبیین درست آنچه که دولت‌ها به‌عنوان خدمتگزار به مردم ارائه می‌دهند اهمیت خواهد داشت. بیان آنچه که دولت طی یک سال گذشته انجام داده است می‌تواند بسیاری از فاصله‌ها میان مسئولان و مردم را کوتاه کند. بیان عملکرد مسئولان در این روزها می‌تواند مورد نقد و بررسی منصفانه رسانه‌ها و مردم نیز قرار گیرد. چنانچه رهبر معظم انقلاب در این خصوص می‌فرمایند: «هفته دولت، یک فرصت مغتنم دیگری هم هست برای نقد و اصلاح عملکردها به شکل صحیح.» در واقع هفته دولت، باید زمانی برای یکی شدن دولت و ملت در یک فرآیند گفتمانی بیان و نقد باشد. این نقد با تخریب فاصله بسیاری دارد و بدون شک در فضای شفاف بین دولت و مردم است که می‌توان فضا را برای تخریب‌کنندگان و غرض‌ورزان کور کرد. از سوی دیگر هفته دولت می‌تواند فرصتی برای شتاب‌دهی به اجرایی کردن منویات اصلی توسعه اقتصادی باشد. به عبارت ساده‌تر، کشور (بخصوص در حوزه اقتصادی) در شرایط ویژه کنونی به راهبردهای اساسی نیاز دارد تا بتواند نه تنها از بحران‌های نا‌خواسته یا انباشت شده از گذشته عبور کند بلکه به مسیر توسعه با سرعت بیشتری ادامه دهد. بر دولتمردان و سیاستمداران در این برهه از زمان، ضرورت دارد تا با درک واقعیت‌های موجود شرایط اقتصادی، اجتماعی و بین‌المللی، راهبردهای مدون و استراتژی‌های منطبق بر علم اقتصاد تدوین و به مردم ارائه دهند. برای عبور از انحصار و توزیع مواهب اقتصادی بین مردم باید برنامه مشخصی داشت. بدون شک دولت باید برای کوچک‌سازی بدنه خود برنامه‌های عملیاتی مشخصی داشته باشد.
یکی از استراتژی‌های اقتصادی که همواره دغدغه مقام معظم رهبری، دولت محترم تدبیر و امید و بخش قابل توجهی از کارشناسان اقتصادی بوده، کاهش تصدی‌گری دولت و واگذاری شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی واقعی است.
در اصل، هفته دولت فرصت مناسبی است تا با صراحت، شفافیت و صداقت راهبرد واگذاری اقتصاد به مردم و خصوصی‌سازی واقعی در دستور کار قرار گیرد و دستاوردهای این اقدام ماندگار را برای مردم تبیین نمایند. به طور قطع واگذاری‌ بنگاه‌‌های دولتی یا نیمه‌دولتی به بخش خصوصی واقعی نه تنها عملکرد این واحد‌ها را افزایش می‌دهد بلکه به افزایش اشتغال در بخش‌های مختلف و رونق اقتصادی نیز منجر خواهد شد.

مدیرعامل هلدینگ آتیه صبا

روزنامه ایران

لینک خبر

چاپ صفحه

بازدید: ۴۳۹۹

مطالب مشابه
دیدگاه ها